Берегти історію, будувати майбуття: громада гуцульської Криворівні

1 січня 2023

Ініціаторка: Оксана Рибарук, учасниця Школи Діалогу,  історикиня, дружина священника ПЦУ, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці

Де: с. Криворівня, Верховинський район, Карпати

В процесі діалогу ми виявили основний біль громади, який і став причиною конфлікту: відсутність перспектив для молоді разом зі збереженням спадщини. Тож наша робота була спрямована на пошук спільних ідей та рішень серед учасників діалогу.

Результат: Створення мережі туристичних атракцій Верховини, формування ГО «Гуцулики», збільшення кількості робочих місць, зростання зовнішнього інтересу до історичної та культурної спадщини села.

Подробиці співпраці: Церква Різдва Пресвятої Богородиці була однією з центральних точок, де збирались та могли поспілкуватись майже всі мешканці громади. Тож на запрошення отця Івана Рибарука до фасилітованого діалогу долучились не тільки парафіяни, а й представники бізнесу, сільської ради, активної молоді та інші небайдужі місцеві жителі. Під час ведення діалогу ми почули від мешканців наступне:

  • Криворівня – село, яке має надзвичайно багату культурну спадщину. 
  • Немає інфраструктури, не вистачає робочих місць
  • Молодь виїжджає за кордон «на полуницю» і не повертається через відсутність перспектив

Водночас, представники молоді, яка повернулась Руслан Бойчук та Роман Мізунюк поділились тим, що хотіли би залишитись і розвивати туристичний потенціал села, плекати історичну та культурну спадщину, але не знають, з чого почати цей процес.

Тож подальша наша робота протягом наступних зустрічей полягала у розробці стратегічного плану, фасилітації взаємодії хлопців-активістів із іншими представниками громади, допомозі у пошуках грантів. В результаті було створено молодіжну ініціативу «Гуцулики». Вона і дала початок наступним, більш масштабним процесам. Так, локальна ініціатива хлопців трансформувалась у повноціну мережу туристичних атракцій «ЙО, Верховина». А «Гуцулики» наразі є діючою громадською організацією. Вони також проводять фестивалі, молодіжні вечірки, ярмарки, запрошують відомих блогерів. Завдяки цьому місцева молодь стала цікавитись життям села, з’явились додаткові робочі місця, збільшився потік туристів, Верховина стала більш видимою не тільки в Україні, а й за кордоном. 

В цій історії варто відмітити важливість справжніх потреби громади, які можуть губитись у конфлікті. 

Нас надихає співпраця поколінь, розвиток громадської діяльності разом з бізнесом, стрімкий особистісний зріст учасників, втілення амбіції молоді в життя. Ми із задоволенням спостерігаємо за активною діяльністю «Гуцуликів» та туристичного порталу «Йо, Верховина» і бажаємо їм подальшого розвитку і наснаги.

Читайте ще